Jak změnit domovský adresář ve Windows XP

Pokud jste byli blbí jako já, tak se vám to teď hodí, třeba při instalaci Adobe Apollo...

Adobe Apollo je zajímavý kousek software, který umožňuje velmi snadno vytvářet a spouštět desktopové aplikace kombinující technologie Flash, Flex, HTML, AJAX, MXML a další. Apollo aplikace navíc fungují jak na Windows, tak na MacOS. Hezká věcička – líbí se mi, že s minimem námahy mohu napsat aplikaci pro web, která poběží i na lokálním počítači – viz YourMinis.

Apollo jsem si stáhnul, nainstaloval a zjistil jsem, že emohu žádnou aplikaci spustit. Ani nainstalovat. Nic. Hlásilo mi to pořád chybu URL.  Nakonec jsem objevil kámen úrazu – spočíval v tom, že Apollo všechno umisťuje do Documents and Settings/uživatel. Což by nebylo tak hrozné. Horší je, že nedokáže rozchodit případ, kdy je ve jménu uživatele znak s diakritikou.

Když jsem před čtyřmi lety instaloval své XP (ano, čtyři roky mi fungují a nemusel jsem je reinstalovat – dokáže tohle váš kečup?), tak jsem, nevím ký čert mi to nakukal, zadal jméno uživatele i s tou čárkou nad Y. Čtyři roky jsem s tím neměl problém, všechny aplikace fungovaly tak jak mají. Až to blbé Apollo... Problém je nejspíš v kódování češtiny při přístupu via "file:///"

Je hezké že znám problém, důležité je vědět jak to opravit. Domovský adresář totiž nezměníte tak snadno jako Dokumenty. Po chvíli pátrání jsem objevil způsob jak na to. Trošku jsem ho modifikoval a zde je:

Nejprve jsem si zjistil, jaký má můj účet SID (lze použít skript sidlist.vbs). Lze se také podívat do registrů, do klíče HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList – najdete tam několik podklíčů, v mém případě označených S-1-5-21-xxxxx, a v nich je hodnota ProfileImagePath. V jednom případě to je ona...

Restartoval jsem, pomocí F8 jsem zvolil "Nouzový režim se systémem MS DOS" a přihlásil jsem se jako "administrator". V konzoli (příkazový řádek) jsem se pomocí cd dostal do adresáře documents and settings a přejmenoval jsem adresář "Martin Malý" na "Martin". Spustil jsem regedit a přepsal jsem výše uvedenou hodnotu ProfileImagePath (u správného účtu, samosebou) z "Martin Malý" na "Martin".

Restart, chvíle napětí, objevilo se přihlašovací okno, zadal jsem jméno "Martin Malý" (i s tou čárkou – jméno účtu se tímto zásahem nemění), následovalo několik chvil ještě většího napětí – a voila! Funguje!

Takže rada je jasná: Při instalaci XP žádná diakritika ve jménu! Za čtyři roky by se vám to mohlo vymstít!

Dne 21.03.2007

Twittni

Přidej do: asdf.sk StumbleUpon Toolbar Stumble It!

Komentáře

[1] (pepcza [openID] - Mail ) 21.03.2007, 14:01:47 [X] [D]
Možná by tě mohl zaujmout (tedy pokud ho neznáš) ex-Konfabulator, nyní Yahoo Widgets - http://widgets.yahoo.com . Narazil jsem na to predevčírem a zatím jediná nevýhoda, na kterou jsem narazil je málo widgetů, které bych využil (stav baterie, využití paměti a procesoru + události z Outlooku). Ale vypadá to pěkně a systémové prostředky to nijak výrazně nežere.

[2] (Arthur Dent [openID] - WWW) 21.03.2007, 14:06:49 [X] [D]
[1] Viděl jsem. Viděl jsem i Google Widgets. Nelíbí se mi, nepoužívám, ale "doba si to žádá"... :) Mimochodem: http://www.yourminis.com/yourminis/adent/test

[3] (pepcza [openID] - Mail ) 21.03.2007, 14:32:22 [X] [D]
[2] Vypadá to dobře, ale co mě zarazilo byla rychlost odezvy při přesouvání jednotlivých prvků. I při 1GB paměti to šlo dost "ztuha" (prohlíženo ve Firefoxu 2.0.2).

Na Google Widgets jsem ještě nenarazil (pokud nemáš na mysli Google Homepage), díky za info.

[4] (Arthur Dent [openID] - WWW) 21.03.2007, 14:35:10 [X] [D]
[3] To nemohu sloužit, po upgrade svého PC na "více procesorů, více paměti, více práce a více legrace" jsem nenarazil na nic, co by bylo pomalé (kromě Firefoxu teda...)

[5] (pepcza [openID] - Mail ) 21.03.2007, 15:01:59 [X] [D]
[4] Tak nic, ale je dobré o tom aspoň vědět.

[6] (Štěpán Svoboda - Mail ) 21.03.2007, 16:32:32 [X] [D]
Někdy se může také hodit přejmenovat(přesunout) celý adresář, ve kterém se následně tvoří domovské adresáře všech uživatelů. Je však dobré na to myslet již při výrobě instalačního média. Ideálně pmocí programu nLite.

Připomínám, že k výrobě instalačního musíte vlastnit platnou licenci k operačnímu systému.

[7] (lukyn.v - WWW) 21.03.2007, 16:34:50 [X] [D]
Arthure, díky za YourMinis. Zase mám hračku na pár hodin. Dokud nezjistim, že to vlastně nepotřebuju. Ale třeba to tak nedopadne. Mám tyhle "kravinky" rád a doufám, že jednou nějaké využití najdu. Takže si jdu hrát.

[2] Mám Operu a půl (Tvé) paměti k tomu a vše šlape v pohodě. Až mě překvapuje, že to jede v Opeře.

[8] (lukyn.v - WWW) 21.03.2007, 16:37:47 [X] [D]
Druhý odstavec v komentáři [7] patří [3] ne [2], omlouvám se.

[9] (Huhla ) 21.03.2007, 18:51:15 [X] [D]
Na takovéto změny existují různé tweakovací utility, já používám např. tuto:
http://www.tweaknow.com/

Ad různé widgety: Asi stárnu, ale účel nevidím. Většinu věcí, které mě zajímají, mám už integrované v OS, na zbytek používám spec. softy...

[10] (Egi ) 21.03.2007, 22:08:54 [X] [D]
Mam W2k instalovane v srpnu 2003, akorat s dvojim preklonovanim vzdy na novy vetsi disk. Pocita se to taky?
BTW - cpat diakritiku do jmena uzivatele by mne nenapadlo. Instalujes casto pod vlivem? :o))

[11] (Arthur Dent [openID] - WWW) 21.03.2007, 22:16:26 [X] [D]
[10] Čéče, nevím co mě to popadlo... Jo, vím! V té době jsem dělal na Úřadu, a tam to bylo (prý) dáno nějakým nařízením, takže když instaluješ několik desítek PC a píšeš jména s diakritikou, tak snadno podlehneš dojmu, že to je normální...

Ale ty nedáváš, jak vidno, diakritiku nikam, to je docela div, že aspoň na tvých stránkách je :)

[12] (Egi ) 22.03.2007, 00:20:33 [X] [D]
[11] ... No jo, urad. Tak ti nevim, jestli je lepsi na tom tvym bejvalym nechat to ty dyliny psat rads s diakritikou nebo po mym ve velmi - rekneme - "heterogenni" siti jim to rvat bez diakritiky, ovsem pak jim opakovane vysvetlovat, ze je jedno, jak velkejma pismenkama pisou, hlavne bez hacku a carek :o))

Mam prednastavenou vsude pro sichr anglickou klavesnici a kvuli kratkemu komentari, mailu nebo ICQ se mi ji zpravidla nechce prepinat - pokud sdeleni neobsahuje slovo, ktere ma s/bez diakritiky diametralne odlisny vyznam. To je velmi dobre, pokud takove slovo je podstatou zpravy a vim to dopredu. Jina psina je, kdyz na to prijdu na sedmnactym radku :o))