Zachraňte Zemi!

Silou rokenrolu změníme svět! Nebo aspoň zahulíme a uvidíme...

To jsem teď na dovolené sledoval v hotelu CNN. A viděl jsem věci neuvěřitelné. Tedy ještě neuvěřitelnější než spadlý most.

Viděl jsem cosi o megaekoakci Live Earth. Určitě víte... Al Gore a partička zelenejch pravdolásek, koncert, světové hudební hvězdy vyprávějící o tom, jak ve svých domcích šetří energií a jak bojují proti globálnímu oteplování ("jezdíme na dovolenou jen šesti auty, sedmé necháváme doma. Musíme se holt uskrovnit!")

Nejúžasnější byl ale rozhovor se Zapálenou Návštěvnicí. Takovou tou opravdovou aktivistkou. Abyste měli plastickou představu: Zpovykaná Američanka, model "Piča Z Prvního Semestru Humanitární Fakulty", přesvědčená o tom, že musí zachránit svět. Naprosto vážně vyprávěla nějaká moudra o tom, jak je potřeba šetřit, pak vytřeštila oči a vyhrkla do kamery: METAN! NO METAN! No masakr. To celé jí nějak splývalo s nepřípustností zabíjení živých tvorů ("Ano, já jím jen ovoce a zeleninu. Jaké? No... hlavně kuřecí."), globálním oteplením a potřebou pomoci rozvojovým zemím, ale především s tím metanem, za který může George Bush.

Slečna byla takový ten typ, že kdyby měla blog, tak je určitě Rojovou favoritkou! Vsadil bych se, že ve volných chvílích bojuje taky proti Shell Oil, proti hladomoru v Zimbabwe, proti zákazu ketaminu v Rusku, za svobodu internetu a že každému Číňanovi na potkání valí do hlavy klíny o tom, jak je jeho země příšerná a nedodržuje její představy o lidských právech (všechny uvedené příklady jsou reálné a pocházejí od tří exemplářů stejného modelu zpovykaných Češek).

Nedalo mi to nevzpomenout na velkého bojovníka proti bojovníkům proti kdečemu, Erika Cartmana.

Takový hipík či mladý antiXYZ aktivista ovšem netráví celé dny jen samoúčelným bubnováním a pokuřováním, kdepak. Ani náhodou vás nesmí napadnout, že si prostě užívá! On svým bubnováním a hulením vyjadřuje přeci svou filosofii. Jakou?

Scénka, kterou mám obzvlášť rád. Vzpomenu si na ni vždycky, když jsem poučován mladým zapáleným aktivistou o jeho pravdě a on použije Ultimátní Argument:

Naštěstí jsou procesy, které se odehrávají v hipícké komunitě, už od šedesátých let stále stejné. A bojovníci proti bojovníkům proti lecčemu je znají...

A tak už to v přírodě chodí... Bubnové kruhy se rozrostou, spojí a nakonec vedou k hudebnímu festivalu, který změní svět. Jako třeba Live Aid, Live 8, Live Earth nebo Hipíz Festival 2005. A na takovém festivalu všichni together now bojují proti globalizaci, hladomoru, oteplování, megaspolečnostem, měnovému fondu a podobným věcem. Ukázka hipícké komunitní filosofie included.

Kladete si otázku, k čemu taková obří hudební akce vlastně je a jak mění svět? Nejste sami...

Řešení ale je. A je konečné. Go, Eric... Go!

Inu, asi takový je můj názor na podobné monstrakce a mladé levé aktivisty z humanitních směrů.

V osnově už mi zbývá jen ten závěr. Tak prosím, tady je:

Akce Live Earth upozornila na plýtvání s přírodními zdroji a na potřebu šetření. Na tento umělecký protest proti plýtvání bylo vyplýtváno mnoho tun fosilních paliv a mnoho megawatthodin elektrické energie. Ale na nutnost šetřit je potřeba stále upozorňovat, ať to stojí co to stojí!

Tak jedna krásná akce skončila, ale není třeba smutnit. Již za tři týdny budeme mít znovu příležitost se sejít a manifestovat svou podporu světu na podobné akci s názvem Live Eat. Festivalu se opět účastní přední umělci, jako je Madonna, Bob Geldof, Bono Vox, Jeniffer Lopez a Paris Hilton. Celebrity budou v osmi městech naší planety několik dnů pojídat hamburgery a hotdogy, čímž vyjádří svůj protest proti hladomoru v Dárfúru.

Taky se tak těšíte?

NO METAN!

Dne 8.08.2007

Twittni

Přidej do: asdf.sk StumbleUpon Toolbar Stumble It!

Komentáře

[1] (Roj - WWW) 08.08.2007, 12:07:52 [X] [D]
Jestli bude nebo nebude moje favoritka, nevim, dokud ji neuvidim.

[2] (Arthur Dent [openID] - WWW) 08.08.2007, 12:14:17 [X] [D]
[1] Od kdy je potřebuješ vidět DŘÍV než si je vybereš? Vždyť jsi říkal, že ti jde především o duševní souznění, ne o povrchní a pomíjivou fyzickou krásu! ;)

[3] (Roj - WWW) 08.08.2007, 12:22:43 [X] [D]
Ale to rikam jen uzivatelkam zenskeho pohlavi! Tem hezkym :-))

[4] (Arthur Dent [openID] - WWW) 08.08.2007, 12:27:02 [X] [D]
[3] "Uživatelka ženského pohlaví"? Úžasný termín! Předpokládám, že je i spousta "uživatelů ženského pohlaví". Alespoň příležitostných... :)

[5] (ringo - Mail ) 08.08.2007, 13:38:14 [X] [D]

citace: model "Piča Z Prvního Semestru Humanitární Fakulty"

Za tento výrok tě absolventky (piči?) z druhého semestru fakulty genderistiky umlátí čepicemi ;).

Ale popis skvělý, ani není potřeba obrázek.

[6] (aTeo - WWW) 08.08.2007, 14:23:14 [X] [D]
Hlavně aby nám nezabili Kennyho, parchanti!

[7] (aTeo - WWW) 08.08.2007, 14:24:52 [X] [D]
[6] Dodatek: Čert ať vezme Zemi, jenom když přežije Kenny...

[8] (MiSHAK - WWW) 08.08.2007, 15:25:38 [X] [D]
Můj nejoblíbenější díl hned po "Do you have a change? Change, change!" (Southpark okupován bezdomovci), kde tlustokostní chlapec opět zachrání město.

[9] (White Dog - WWW) 08.08.2007, 16:08:43 [X] [D]
Jak jsou na konci Hipízáci rozehnáni hudbou od Slayeru, tak mi to připomělo úsměvnou souvislost: před 17 lety jsem Slayer poslouchal a docela se mi to líbilo. Naopak jsem neposlouchal skoro nic, co by připomínalo hipízáckou hudbu. Dost možná to bylo proto, že žádný z kamarádů a spolužáků nic hipízáckého na načerno zkopírovaných kazetách neměl :-)
Dnes neposlouchám Slayer, nic mi to neříká. Ale poslouchám spoustu hudby, která se té hipízácké minimálně blíží.
Ale nebojte, aktivista nejsem a globální oteplení je mi velmi příjemné.

[10] (Arthur Dent [openID] - WWW) 08.08.2007, 16:14:48 [X] [D]
[9] Jak - neposlouchal? A kdo mi pouštěl před osmnácti lety hipísácký Doors? :)

[11] (Johnny [openID] - WWW) 08.08.2007, 16:16:30 [X] [D]
No.. já bych byl opatrný s těmi soudy ohledně významu podobných akcí.
Hlavně bych z toho vyčlenil tu první - Live Aid. Ta totiž měla jeden konkrétní cíl: pomocí koncertu přimět sponzory (ty nenáviděné korporace) dát nějaké peníze na humanitární projekty výměnou za reklamu v ostře mediálně sledované akci.
Peníze z Live Aid byly určeny velmi konkrétně pro země postižené hladomorem v Africe.
Částečně bych i rehabilitoval akci Live 8, která měla za cíl alespoň částečně napravit nerovné šance afrických zemí.
Já vím - lze namítnout, že to není liberální přístup za podpory volného trhu, ale je nutné si uvědomit, že africké státy byly do značné míry vydrancovány Evropou že jim tudíž Evropa (a ostatní vyspělý svět, který z nastolené nerovnosti těží) něco dluží. Live 8 byl pokus to změnit.

Celý tvůj článek je o vztahu volání po ekologii neekologickými prostředky, ale Live Aid ani Live 8 tento rozpor neobsahují.
Podle některých údajů například vydělala Live Aid dodnes až 150 milionů liber (tedy necelých 7 miliard korun) právě pro pomoc rozvojovým zemím.
Live 8 měla také zřejmě nějaký vliv na to, že část států Evropy snížila nebo odpustila dluhy rozvojovým zemím.

Já neříkám že jsou podobné monstr akce v pořádku, tvůj náhled mi přijde lehce zjednodušený. Házet Live Aid a Live Earth do jednoho pytle je podle mě dost velká troufalost.

Máš pravdu, že jsou studentky prvních ročníků, které křičí NO METAN. A na druhé straně jsou lidi, kteří o tom vědí víc, než sami organizátoři akce.

A pak je dle Gausse většina těch mezi tím. Někteří nemají o problému plýtvání energií ani potuchy a takto se dozví aspoň to, že problém tu je.
A jsou tací, kteří se o problému dozvědí z nenáviděné školy a tím mu implicitně nevěří ("ta blbá úča kecá, schválně to budu dělat naopak"). A když jim problém předestře autorita (zpěvák oblíbené kapely), je možné, že bude mít větší úspěch.

[12] (Roj - WWW) 08.08.2007, 16:28:27 [X] [D]
[4] Je nacase skoncovat s nadvladou muzskeho rodu u mnoziny bezpohlavnych :-)

[11] ja obe akce hazim do jednoho pytle. Pytle s tim nejlepsim, co se udalo.

[13] (Arthur Dent [openID] - WWW) 08.08.2007, 16:29:46 [X] [D]
[11] Znáš to... Smrdí mi to všelijakejma levejma a pravdoláskovejma sklonama. ;)

K "podpoře zemí postižených hladomorem" se možná vrátím, na tomto místě se jen zeptám: Co bylo za ty peníze koupeno? Jak bylo těm zemím pomoženo? (To není skrytý atak, to se naprosto normálně ptám, protože to nevím.)

Do jednoho pytle to házím z jediného důvodu, který bys tam našel, kdybys četl pozorně, a tím je "touha změnit svět k lepšímu". A s tím je vždycky problém a jsem k tomu a priori skeptický. Navíc když vidím ty typy a jejich filosofii... :)

"Live 8 měla také zřejmě nějaký vliv na to, že část států Evropy snížila nebo odpustila dluhy rozvojovým zemím." - No nevím, osobně to považuju v té podobě, v jaké to bylo provedeno, za huráakci s efektem nedobrým či přinejlepším sporným, rozhodně ne za pozitivum.

A k tomu závěru - víš co je zvláštní? Že buď špatně koukám, nebo jsou témata, předestíraná těmi autoritami na podobných akcích, převážně taková jako dost levá...

Navíc to celé připomíná slavný Rimmerův "útok masivní letákovou kampaní". ;)

[14] (Johnny [openID] - WWW) 08.08.2007, 16:50:44 [X] [D]
"touha změnit svět k lepšímu" je iracionální pocit. Z toho důvodu, že nelze definovat slovo "lepší".
Naproti tomu "snaha vydělat co nejvíc peněz pro rozvojové země" je dle mého soudu zcela konkrétní pocit, který má smysluplný a reálně naplnitelný cíl.

Ohledně konkrétních peněz:
Vybírání peněz na Live Aid zajišťoval fond The Band Aid Trust. Ten vydělává (dodnes!) přibližně 250 000 - 300 000 liber ročně. Tyto peníze byly dále přerozděleny konkrétním organizacím, které se zabývaly převážně pomocí Etopii a dalším africkým zemím postiženým hladomorem (v roce 1984). Za peníze byly nakoupeny potraviny a hygienické prostředky (úpravny vody). Dnes navazují na svoji práci z poloviny osmdesátých let.
V roce 2003 fond odstartoval 4 projekty v Etiopii a severní Ugandě:
- zabezpečení přísunu potravin obyvatelům akutně ohroženým smrti hladem
- zabezpečení přísunu pitné vody (vybudování čističek vod a zařízení pro odsolování mořské vody)
- projekt lékařské péče o zrak (ten totiž u podvyživených osob selhává jako první a nenávratně a do budoucna tak diskvalifikuje člověka na pracovním trhu)
- zajištění první pomoci osobám postiženým válečnými zraněními (hlavně nášlapnými minami) v Ugandě.

Bližší info:
http://www.charity-commission.gov.uk/registeredcharities/showcharity.asp?remchar=&chyno=292199

[15] (Johnny [openID] - WWW) 08.08.2007, 16:54:51 [X] [D]
Jo a ad levá a pravá:
myslím, že charita by měla být mimo politické definice. Já vím, že "bohatým brát a chudým dávat" je levotina jako prase.

Ale "nechávat bohaté dobrovolně přispívat na ty chudé, kteří za svoje neštěstí nemohou a jejichž neštěstí ti bohatí často zapříčinili" už podle mě není totéž.

[16] (Arthur Dent [openID] - WWW) 08.08.2007, 17:17:10 [X] [D]
[14][15] Hezké, hezké... Jen se zeptám: Byly za ty peníze taky nakoupeny motyky? Nebo jen pokračovalo prohlubování návyku "kdo má hlad, musí natáhnout ruku", doplněné pokryteckým kvílením "my jsme jim tolik ubližovali"?

Ale z5 k článku: Charita je jedna věc. Zpovykaná slečna přesvědčená o NO METAN, páč to řekl Bon Jovi, je věc druhá. Megakoncerty typu "Live cokoli" mohou mít nějaký efekt prvního typu, ale obecně mají mnohem blíž k tomu druhému. K pokryteckému pohoršování napapaných a zajištěných dětí nad civilizací, která jim to jídlo zajistila. Howgh.

[17] (kolemjdoucí ) 08.08.2007, 20:12:55 [X] [D]
[11]je nutné si uvědomit, že africké státy byly do značné míry vydrancovány Evropou že jim tudíž Evropa (a ostatní vyspělý svět, který z nastolené nerovnosti těží) něco dluží. Live 8 byl pokus to změnit.
Tak to je typické pravdoláskové prohlášení. K tomu by možná bylo vhodné připomenout něco na téma násilného importu západní kultury a civilizace do ostatních zemí a jejich oprávněných reakcí. Planý řeči vinárenskýho intelektuála.

[18] (Egi ) 08.08.2007, 23:14:36 [X] [D]
[16] - Ale kdepak motyky. Je třeba nafouknuté černoušky nasytit, aby byli spokojení a mohli vesele dál obcovat a kopulovat a produkovat další nafouknuté černoušky, na které je třeba v rámci nějaké humanitární akce uspořádat sbírku ...

Ne, neříkám, že charita a humanitární akce jsou špatné skrz naskrz, ale až poslední dobou se ukazuje (či humanitníci to začínají chápat), že prosté vykrmování hladových nestačí. Čili obrazně řečeno - místo pověstných ryb dostávají spíš pověstné udice.

[19] (ringo - Mail ) 09.08.2007, 08:05:40 [X] [D]
[14] 300.000 liber ročně není ani na ty motyky.

Co si tak pamatuji, tak asi před deseti lety jsem, tuším, ve 100+1 četl, jak se nějaká banda z humanitárních oganizací rozhodla vyzkoušet "motykový projekt." Vybrali si Somálsko. Jen vím, že to bylo někde v severní části. Prý je tam skvélé tropické klima a vyroste tam vše, téměř bez práce. Žel nemohli sehnat skoro nikoho, kdo by do ruky chtěl vzít motyku a jít kopat. Nakonec našli asi 20 dobrodruhů. Naučili je kopat, sít a starat se o obilí?, a hlavně jej hlídat. A když to celé vyrostlo do výšky asi 20 cm, tak to navzdory hlídkám, dobří lidičkové "od vedle," kteří neudělali za pětník práce, do rána sklidili, a bylo po projektu.

[20] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 08:30:01 [X] [D]
[17]
Nejsem vinárenský intelektuál, jen mám na věc trochu jiný názor. Dokonce jsem pravicově smýšlející člověk, takže řeči o tom, že bych byl členem kroužku mladých komunistů nebo tak něco, taky neuspějí.
Nechápu, co ti na tom prohlášení o vydrancování Afriky Evropou tak vadí. Jak popřeš, že to není pravda?

Ano, i já znám říkanku o hladovém člověku, rybě a učení chytat ryby. Ale to je pohádka. K realitě se to přiblíží tak, že do rybníka, kde člověka učíš chytat ryby, nasypeš tunu kyanidu. A pak budeš tvrdit: ale vždyť oni žádné ryby chytat nechtějí.

Když se v nějaké zemi chopí moci idiot s generálskými prýmkami jen proto, že ho poslouchá armáda, vyžene ty špatné lidi z jejich domovů, kde se byli schopni a ochotni uživit sami někam do pouště a cestu za nimi zaminuje, tak jim můžeš rozdat motyky, aby tu poušť překopávali vzhůru nohama. Ale moc jim nepomůžeš.
A chtít svrhnout diktátora? To vyžaduje chtění vlád. Humanitární organizace může dělat jen to, že zmírní následky.

V každé společnosti má humanita mít své místo. Když byly na Moravě a v Čechách povodně, spousta z nás šla pomáhat potřebným.
Drahý kolemjdoucí, tys podle svého vyjádření asi tak seděl doma a říkal: maj to mít pojištěný. A že jim pojišťovna nedá 100%? No to není můj problém. Já jim cihly dávat nebudu, já jim dám plánek, jak jejich nový dům bude vypadat.

[21] (wake ) 09.08.2007, 08:39:20 [X] [D]
[20]+1+'Aj moja paranoja' naseptava, ze soudruh vojensky armadnik je podporovan nejakou uzasnou spolecnosti ktera chce ukrast nejake to zlato/diamanty/ropu a generalnik jim to za podporu nacpe levnejc nez kdyby slo o nejaky trochu poctivejsi obchod. a navic, koho tech par (set(tisic)) chcipajicich negru zajima, ze?

[22] (aTeo - WWW) 09.08.2007, 09:57:08 [X] [D]
"Evropa vydrancovala Afriku" mi zní stejně abstraktně a demagogicky jako že "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí". Až se to stane, měly by pravda a láska tu lež a nenávist podporovat. Jinak by vlastně obě ztratily smysl.
No... to asi nebyl dobrej příklad. Ale já se necítím odpovědnej za něco, co se odehrálo v minulých stoletích. Nemůžu ani za to, co se děje teď třeba v Koreji, Číně, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku či na Kubě. Možná cítím spoluodpovědnost za to, co se děje v našem Absurdistánu. Ale ani s tím bez nějakýho výživnýho megarockfestu nepohneme... ;)

[23] (r1 [openID] ) 09.08.2007, 10:18:00 [X] [D]
[9] Já jsem měl aktivistické sklony na gymplu, v prvním semestru na vysoké mě to naopak přešlo, ale hipísáckou hudbu posloucám pořád (třeba Vargu :-).

[11] Jestli ti mohu něco doporučit, přečti si Lomborga.

[24] (Roj - WWW) 09.08.2007, 10:52:59 [X] [D]
ateo, ja se taky necitim odpovednej za dite, ktere bezi pod vlak. Jen ho proste vcas zarazim. Ty ne? Tvoje vec.

[25] (White Dog - WWW) 09.08.2007, 10:59:10 [X] [D]
Pro ty, kteří tvrdí, že Evropa někdy v minulosti vydrancovala Afriku bych rád připomenul, že v 9 až 15 století Evropu ohrožovala rozpínavost Arabů usazených v chalifátech v severní Africe. Dokonce se kolonialisticky usadili na Iberském poloostrově a skoro celý ho okupovali! Kolik našich, Evropských, lidí asi trpělo nebo dokonce zemřelo pod knutou strašlivých afričanů? Kdo nám nahradí všechny ty škody? Nejde o demagogii, kvůli ropzpínavosti afrických Arabů došlo k posílení moci církve, k inkvizici se všemi následky a ve svých důsledcích i k objevitelským výpravám do Nového světa. Chci, aby nejprve došlo k napravení této strašné historické křivdy a pak jsem ochoten bavit se o nějaké humanitární pomoci!

[26] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 11:37:48 [X] [D]
[24] Ale notak, býval jsi lepší demagog, tohle je docela zcestné srovnání. ;)

Pokud by se měla Evropa cítit odpovědná za "drancování Afriky", tak by se v první řadě měli všichni Němci cítit odpovědní za WWII a šóa, všichni Evropani za pálení čarodějnic a především, PŘEDEVŠÍM, by ses měl ty, Roji, omluvit za popravu Milady Horákové, likvidaci tisíců lidí v uranových lágrech a zvěrstva napáchaná při odsunu lidí ze Sudet. Protože ty, Roji, by ses měl cítit odpovědný za všechno tohle stejně tak jako by se měli Evropané cítit odpovědní za "drancování Afriky". Tady nejde totiž o "zastavování dítěte, do kterého mi nic není", tady jde o "sugerování pocitu viny a nutnosti tuto abstraktní vinu odčinit konkrétním milodarem".

[27] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 11:44:51 [X] [D]
[20] Johnny, mám pro tebe konkrétní příklad s těmi rybami a rád si poslechnu tvou verzi z tvého úhlu pohledu. Ale sepíšu to jako nový článek, takže bude až někdy odpoledne...

[28] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 11:56:40 [X] [D]
[21] Správně! Za vším jsou:

1. temné zájmy korporací
2. Židi
3. ilumináti.

Doporučené čtení jsou:
1. letáky antiglobalizátorů
2. Protokoly sionských mudrců
3. spisky Karla Gotta.

Je zvláštní, že mě různí lidé přesvědčovali o své pravdě (1, 2, 3 a d.) a používali k tomu naprosto stejné postupy. Tedy žádné důkazy, jen přesvědčení o tom, že "to tak je", podepřené vírou, že ti, kteří si myslí totéž, "vědí víc" a všichni ostatní jsou oblblí propagandou.

"Oni otrávili jezero!"
"Jsou nějaké důkazy?"
"Prosímtě, to dělají šikovně, aby se to nepoznalo, navíc podmázli kdekoho... Měl by sis o tom něco přečíst."

"Oni zabíjejí křesťanské panny a míchají jejich krev do macesů"
"Jsou nějaké důkazy?"
"Prosímtě, to je přeci jasné! Samosebou že nechtějí aby se to vědělo, tak tvrdí že ne. Měl by sis o tom něco přečíst..."

Atakdále. A pokaždé, když slyším podobný dialog, tak mi bohatě stačí na to, abych zdvihnul obočí a udělal takové to "Aha!" ;)

(Taknějak očekávám u článku, zmíněného ve [27], diskusi tohoto typu...)

[29] (Roj - WWW) 09.08.2007, 11:59:14 [X] [D]
[26] je to o tom, ze nekteri lide berou slovo ODPOVEDNOST jako universalni vymluvu na to, aby skryli svou lako... neochotu pomoct. Vlastne to delaji VSICHNI takovi.

[30] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 12:20:07 [X] [D]
[29] Nějak nejsi ve formě, Rojáku... Bývals demagogičtější.

---

"Přispěj 50 Kč na výměnu vodovodních kohoutků v romské bytovce."
"Nesmysl. Za stav jejich vodovodních kohoutků nejsem odpovědný!"
"Bereš slovo ODPOVĚDNOST jako výmluvu abys zakryl svou lako... neochotu pomoci! Navíc: 1. Voda je nutná součást důstojné životní úrovně, 2. jim ubližujeme svým rasismem, 3. nectíme jejich kulturu a násilně jim nutíme naši."

No. Já jim kohoutky nezničil, takže nejsem ODPOVĚDNÝ za jejich stav. 1. Nejsem ani povinnen někomu zajistit důstojnou životní úroveň, pokud někomu na ni chci přispět, dělám to tehdy, pokud jsem přesvědčen o tom, že to má smysl. 2. Kdo MY? My bílí? To je rasistické vyjádření a já se jím cítím ublížen. 3. Tak proč jim nutíme kohoutky, součást naší kultury?

---

Takže Roji... Buď za něco jsem odpovědný, a pak tedy svou činností v první řadě NAPRAVUJI to co jsem spáchal, nelze hovořit o pomoci. Nebo za něco odpovědný nejsem, a pak POMÁHÁM. Ovšem pomoc je dobrovolná; pomáhám tam, kde má smysl. Jenže to se aktivistům moc nelíbí, protože to znamená míň peněz, tak se snaží celý problém "dobrovolné pomoci" posunout do roviny "napravení viny, za niž jsme odpovědní".

Na hru "na odpovědnost" nehraju. Odpovědný za hladomor v Zimbabwe nejsem, nemám povinnost něco napravovat, i kdyby si všichni aktivisti hubu roztrhli a vršili sebeabsurdnější řetězce příčin. Můžeme se bavit o tom, jestli pomůžu. Ano, pomůžu tam, kde to má smysl. A o tom si, s dovolením, rozhodnu sám, nijakého aktivistu o tom rozhodovat nenechám. Byť by na mne stokrát řvali, že jsem lakomý sobecký neochotný...

A může mi k tomu zpívat několik set umělců!

[31] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 12:25:51 [X] [D]
Já mám pořád pocit, že se to tady zjednodušuje ve dvou rolích:
1) nebudu nikomu dávat jídlo, jen ať se hezky naučí zajišťovat si ho sám. (viz motyková sekce).
S tím souhlasím. Jenže co dělat, když se takovému zemědělství nedaří, přijde například katastrofální sucho a tam, kde se po staletí lidé uživili sami, najednou nemají co jíst. Řekneme "smůla" a necháme je umírat po tisících? Nebo jim jednorázově dodáme potraviny, aby přežili, dokud si je zase nebudou moci dopřát z vlastních zdrojů?

2) oplácení historických vin. Ano, můžeme Afričanům vyčítat stovky let staré křivdy a ospravedlňovat tím pouze roky staré (tedy z hlediska historie současné) křivdy a zvěrstva. Když vyspělý svět prodává zbraně nestabilním režimům, které pak zabíjejí nevinné civilisty, jistě chápeme, že je to nesprávné. Dělat se dají dvě věci - přinutit vlády, aby to nedělaly (a tady mají humanitární organizace soudnost a vědí, že to je nerovný a předem prohraný boj, který jen požírá peníze a čas a nikomu nepomáhá), nebo pomáhat tam, kde zbraně napáchaly největší škody - což také dělají.

Těm, kteří zastávají názor, že lepší je naučit rybařit, než dávat rybu podotýkám, že ze 4 projektů, které jsem v [14] zmínil byl jen jeden určen jako přímá potravinová pomoc (a to ještě akutní, aby zmírnila následky katastrofálního sucha a následného hladomoru v roce 1984, který postihl subsaharskou Afriku - a kvůli kterému celý projekt Live Aid vznikl). Ostatní projekty byly zaměřeny na lékařskou péči, vybudování infrastruktury a zmírnění následků užívání zbraní.
Ano... můžeme říct, že než léčit černoušky, raději je necháme vystudovat lékařství. Ale zřídit si ordinaci v uprchlickém táboře a žít z ní očividně není možné. Musí přijít pomoc z venčí. Lékařská péče je přímo úměrná kvalitě života v daném státě. Jenže když nelze v krátkodobém horizontu zlepšit životní úroveň lidí v daném státě, je lepší je nechat zemřít na choroby, jejichž léčení ve vyspělém světě nestojí skoro nic?

Já jsem přesvědčen o tom, že v humanitárních organizacích pracují lidé, kteří VÍ, jak nejlépe pomoci postiženým lidem. A ZNAJÍ bajku o rybě a rybářském prutu. Tak chytří jako jsme my v této diskusi jsou jistě taky... A proto kromě rozdávání pytlů s moukou otvírají i školy, pomáhají stavět nemocnice a snaží se zlepšit infrastrukturu země tak, aby byla (třeba za sto let) soběstačná. Což ovšem vyžaduje součinnost vlád dotyčných zemí, což je často jen zbožné přání.

A propos... Moje původní myšlenka, která toto celé odstartovala byla ale úplně jinde. Chtěl jsem upozornit, že koncerty Live Aid a Live Earth spojuje jen jejich velikost. Jejich cíl a výsledky jsou DIAMETRÁLNĚ odlišné a proto mi vadilo, když jsi je, Arthure, šmahem shrnul v jedné větě.

Je to stejné, jako bys řekl, že CD Evy a Vaška je totéž jako nové album Pink Floyd - obojího se v ČR prodá srovnatelné množství a obojí je to hudba. Ale to samé to jistě není.

P.S.: Důrazně se distancuju od toho, že bych někoho ubíjel Ultimátním Argumentem. Jsem si jistý, že víš, o čem píšeš a proč o tom tak píšeš a máš o tom relevantní množství informací. A PRÁVĚ PROTO že se cítím o věci informován stejně jako ty, jen vyjadřuji to, že můj názor je jiný a snažím se vysvětlit, co mě k němu vede, nikoliv zdiskreditovat tvůj názor. Prosím aby to bylo vzáno v potaz.

[32] (aTeo - WWW) 09.08.2007, 12:51:28 [X] [D]
[29] Roji, dal jsem si práci a vymlsal ze svého účetnictví, kolik jsem zaplatil různým nadacím, charitám apod. za roky 2005-06 jako dary. Činí to přesně 27,5 tis.Kč. Ne vše bylo možné odečíst z daňového základu. Jsem-li nezodpovědný lakomec, kolik jsi zaplatil jako zodpovědný nelakomec ty?

[33] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 12:57:53 [X] [D]
[31] V první řadě podotýkám, že diskusi nepersonifikuju. Ultimátní Argument ti nepodsouvám a diskutuji s tebou naprosto stejně jako ty se mnou - tedy "dialog rozdílných pohledů na věc".

A teď konkrétně:

ad 1. - bude v článku. Pokud chceš, tak si s předstihem najdi prameny k "hladomoru v Zimbabwe". Nemám pocit, že tam jde o to, že "se zemědělci nedaří". Ty ano?

ad 2. - proč tedy Muslimům neoplácíme jejich viny z období "před pár lety"?

"Když vyspělý svět prodává zbraně nestabilním režimům, které pak zabíjejí nevinné civilisty, jistě chápeme, že je to nesprávné." - Omlouvám se, ale nechápu. Tedy - chápu, že je nesprávné zabíjení civilistů. Protiotázka: Kdyby těmto režimům "vyspělý svět" zbraně neprodával, tak by civilisty nevraždili? Asi vraždili, ale ne pistolí, nýbrž nožem. Pak bys prohlásil za nesprávné dodávání nožů, takže by začali nepohodlné civilisty prostě škrtit a mlátit klackama. Koho bys hnal k zodpovědnosti pak? Předpokládám, že znovu "vyspělý svět", protože lidem ve "vyspělém světě" je vlastní pocit studu za to, že se mají dobře, pokud jsou konfrontováni s bídou a hrůzou. ;)

Ad léčení černoušků: To považuji za největší zločin, kterého se Evropa na Africe dopustila, a za jednu z nejzásadnějších příčin hladomorů. Dostanu se k tomu v článku. A odpověď: Ano, je lepší je nechat zemřít na ty choroby, které v té oblasti od nepaměti regulují počet obyvatel na takové úrovni, aby je oblast uživila. Proto má třeba každá žena deset dětí, dospělosti se dožijí tři. Navíc pracují právě tolik, aby se uživili. Co se stane, když se dospělosti "díky" lékům západní medicíny, dožije těch dětí osm? Budou pracovat víc? Budou mít míň dětí? Ale kdež... Místní ženy budou mít stále deset dětí, takže přírůstek bude neúměrný. Pracovat budou taky stále stejně. Nastane hlad. Hlad je další přírodní regulátor - jenže co se stane, když tam Západ nasype jídlo? Přežijí a dále se rozmnoží. Co se stane v další generaci, Johnny? Co se stane? Bude jich tam ještě mnohem víc. Vstanou a půjdou na území vedlejšího kmene. Vznikne válka. Další "přirozený" regulátor počtu lidí. A co udělá Západ? Válku potlačí. Následuje děs, hrůza, hladomor, přelidnění... A vše toto bylo způsobeno:

1. Snahou léčit nemocné
2. Snahou nakrmit hladové
3. Snahou zabránit válkám

Samé humanistické motivace, viď? Neznám lepšího důkazu pro tvrzení, že "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Cesta k rozvoji nevede přes léky, jídlo a věčný mír. Cesta, když už, vede přes školy a osvětu. A bůhví - třeba je ta naše cesta slepá větev a pravý život je ten s nemocí, hladem a válkou. Kdo to ví? ;)

Chápu, že tváří v tvář největšímu kýči dneška - obrázku hladového černošského dítěte s velkýma očima - jihnou srdce (a peněženky) naprosté většiny obyvatel západního světa, ale s dovolením tvrdím, že něco takového je vydírání a neváhám to označit za věc horší než zločin - za chybu!

(Jiná věc je s akutní pomocí jídlem a léky po přírodních katastrofách, tam jsem pro.)

A ještě apropos: Hovořil jsem o aktivismem oblouzněných návštěvnících megaakcí. Ti jsou jak u Live Aid tak u Live Earth. Pokud budu hovořit o "zanícených fanoušcích hudby", tak naprosto stejně zmíním v jednom pytli Pink Floyd i Evu s Vaškem, aniž bych srovnával tu hudbu. ;)

[34] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 13:17:32 [X] [D]
Ne, nemyslím si, že máš pravdu. Vysoká porodnost je daná životní úrovní. Čím chudší lidi jsou a čím horší je jejich životní úroveň, tím je horší osvěta a tím více se rodí dětí. To jsem si nevymyslel, to je fakt.
Tahle vlastnost je dána celému druhu Homo sapiens, nikoliv jenom Afričanům. Stačí se podívat k nám. Cikáni mívají hodně dětí (pokud žijí v chudobě), ale "slušná" socializovaná cikánská rodina má většinou průměrný počet dětí.
Ve středověku se bílým Evropanům také rodilo mnoho dětí a dnes se jejich prapotomkům rodí jedno až tři.
V Africe jsou prostě pořád v tom středověku, co se sociální úrovně týče.

Myslím, že kdyby Somálci měli stejné vědomosti a sociální cítění jako máme my, ale NIKOLIV naimplementované západní kulturou, ale vývojem jejich vlastní společnosti směrem k prosperitě, tolik dětí by neměli. Populace by se pak stabilizovala na takové úrovni, na jaké stačí místní přírodní zdroje. Když se stane ze Somálska vyspělý africký stát s životní úrovní třeba J.A.R., porodnost a tím i následky hladomorů se upraví tak, aby místní příroda a místní zdroje obyvatelstvo uživily. Cílem humanitárních organizací je pomocí takový růst nastarotvat a zároveň zmírnit dopady současného negativního stavu.

Nicméně nevěřím, té teorii o přirozené regulaci množství obyvatelstva válkami a hladem. Válka není přirozená věc. Ta je vyvolaná většinou chtivostí malé hrstky jedinců, nikoliv potřbou přírody regulovat stav obyvatelstva. Když se vyskytne magor, který vraždí jiné lidi kvůli příslušnosti k jinému kmeni, náboženství nebo sociální skupině, není to žádná přirozená regulace. Války o životní prostor podle mě zatím nejsou nebo je jich jen málo. Většina konfliktů je vedena ideologicky (od války ve Vietnamu po konflikt ve Rwandě - vždycky šlo o rozdílné ideologie, ne o to, že ti za kopcem mají zelenější trávu).

[35] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 13:21:43 [X] [D]
Ad návštěvníci megaakcí: a napadlo tě, že návštěvníci tam jsou třeba proto, že si chtějí poslchnout jejich oblíbené umělce? Být taková akce v mém dosahu, taky bych si na ni zapatil vstupenku, abych mohl za jeden večer vidět 3-4 z mých nej nej oblíbených kapel a myslím, že takových lidí v tom davu bude spíš většina. Ti poblouznivci, o kterých mluvíš, mají spíš tendenci sedět doma u TV a křičet, "jak jim to všem ukážem".

[36] (Filip Rožánek - Mail - WWW) 09.08.2007, 13:26:46 [X] [D]
Jak tak čtu Roje, tak by se neprodleně měl udělat nějaký koncert proti těm hnusným vlakům, které rok co rok přejedou strašlivé množství dětí (tzv. Live Train Concert). Nebo Koncert Za Omezení Elektrizace Drah s ohledem na strašlivé popáleniny, které každoročně způsobí vedení velmi vysokého napětí nevinným teenagerům. Anebo aspoň Koncert Na Pomoc Dětem, Které Chtějí Skočit Pod Vlak (tzv. Train Aid Band).

Ale vážně. Zatímco okolnosti katastrofického hladomoru z roku 1984, který vyhnal desetitisíce Etiopanů kamsi do náhorních plošin, byl případem situace, kdy je lepší dodat hladovějícím chleba místo osiva, u ostatních projektů si tím tak jistý nejsem. Ale ani Geldofovy aktivity (a navazující aktivity v USA a Kanadě) nemohly problém vyřešit a také ho nevyřešily. Zatímco v roce 1984 způsobilo hladomor počasí, další problémy už si Etiopané způsobili sami poněkud nekontrolovaným množením (1984 - 42 milionů, 1988 - 47 milionů, 1994 - 53 milionů obyvatel, 2006 - 75 milionů!). Až teprve současná vláda omezila povolený počet dětí na jednu matku. Považte, jedna rodina smí mít maximálně 6 dětí!

A za to, že se z Afričanů stala pásová výroba hladových krků, už opravdu nemůže nikdo jiný, než jen oni sami.

[37] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 13:33:26 [X] [D]
[34] No už se hezky blížíme jeden druhému. Naprosto souhlasím s tím, že počet dětí souvisí se sociální úrovní. Nesouhlasím s tím, že by mezi tím byla příčinná souvislost. (http://zapisnik.maly.cz/462276-trvale-udrzitelna-krava.html, bod 16). Vysoká sociální úroveň jde ruku v ruce s nízkou porodností, ale není její příčinou. Obě věci mají jinou společnou příčinu, a to vysoký stupeň vzdělání a společenského povědomí a intenzivní práci. ;)

Kdyby se ve středověku v Evropě objevili nějací vyspělí vyslanci s léky a jídlem, co by se asi stalo? Rozvíjeli bychom se? Nikoli, leželi bychom dodnes před chýší a čekali, až nám spadne jídlo z nebe. Viz známé "hnutí cargo". ;)

Válka není přirozená věc? Zvláštní... Pokud vím, tak války, vyvražďování kmenů apod. je člověku velmi vlastní a doklady jsou už od úsvitu věků. Nesouhlasím s tím, že "války jsou převážně ideologické" - ideologické jsou několik set posledních let a převažují, řekl bych, tak posledních sto let. Nesouhlasím s tím, že "zatím nejsou války o životní prostor", spíš bych řekl, že "války vedené v této době zrovna nemají jako příčinu životní prostor". Mimochodem, co že to říkal Hitler, že zajistí německému národu? Nebyl to náhodou lebensraum? ;)

Přírodní mechanismy hladu či nemocí jsou coby regulátory velmi dobře popsány a prokázány, myslím si že se v tomto bodu mýlíš. Stejně tak myslím že se mýlíš s válkou coby regulátorem, i ta je popsána (nikoli "dokázána"), ale ne v biologii ani sociologii, ale v ekonomické teorii.

[38] (Roj - WWW) 09.08.2007, 13:38:08 [X] [D]
Artie, ale pokud chces vratit stav do doby pred 1000 lety, kdy se ubytek a natalita prirozene regulovaly, musis ten stav vratit SE VSIM VSUDY. Vyhnat bile, i s jejich technikou, s jejich zpusobem konsumniho zivota, obnovit destne pralesy, vyhnat ropne spolecnosti, odebrat vsem cernouskum televise, a vymazat jim z mozku vedomi, ze ZIT SE DA TAKY JINAK.

Dokazes to? Jestli jo, tak to vyresis. jestli ne, neocuzuj aspon ty, kteri se to resit snazi.

[39] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 13:50:11 [X] [D]
[37] Ano! Ve starověku byly války vedené z jiného důvodu a umírali ti, kteří se ztotožňovali s ideou, pro kterou byla válka vedena. Dnes umírají především ti, kteří s tou ideologií nemají nic poslečného a většinou ani netuší, že nějaká taková je.

Ad Hitler - to je docela úsměvné. Předpokládám, že propaganda je jedna věc, skutečné důvody věc jiná. Německo nemělo problém se životním prostorem, nenapadlo Polsko proto, že by mělo víc pšenice.

A co se týče ekonomických teorií... Byli tu i takové teorie, které říkaly, že peníze by se měly zrušit a lidstvo by se mělo vrátit k výměnému obchodu. Miliony mrtvých v Kambodži, kde to Rudí Khmérové zkusili naostro jsou dokladem, že ne každá dobře zdokumentovaná (=dobře napsaná) teorie musí mít pravdu.

[40] (#13 - Mail - WWW) 09.08.2007, 14:50:43 [X] [D]
[39] Mohu vědět, který slovutný ekonom někdy něco takového tvrdil? Slovo ekonom zdůrazňuji.

[41] (Roman - Mail - WWW) 09.08.2007, 14:52:45 [X] [D]
K tej pomoci hladujucim... v taliansku v Rime ci kde to je.. sidli taky maly stat v state vola sa to FAO ( http://www.fao.org/ - FOOD AND AGRICULTURE ORGANIZATION OF THE UNITED NATIONS). V ramci autocenzury uvediem iba maly priklad toho ako takato organizacia funguje. Maju tam predajnu v ktorej mozu nakupovat iba pracovnici. Zradlo z celeho sveta za smiesnu cenu. Nepripada vam to chore? Mne hej. Totalny vysmech ich sloganu: "helping to build a world without hunger". Nemam na tieto veci nejaky vyhraneny nazor, ale cisto z paranoje predpokladam ze vacsina akcii tykajucich sa humanitarnej pomoci sa kona hlavne kvoli: šaráde, moci, popularite, zábave, sebarealizácii atď. Ľudí to jednoducho baví. Ja by som si tiež založil nadáciu na pomoc neviemkomu len z dovodu toho aby som si splnil takéto "pnutie" lenže zatiaľ sa neviem poriadne ani ostarať o seba takže to musí počkať. Tak či onak, v týchto masových aktivitách odohrávajúcich "mimo" skutočných problémov žiadnu racionalitu nevidím.

[42] (kolemjdoucí ) 09.08.2007, 15:10:16 [X] [D]
[40] Pokud chcete významnou autoritu, tak je to třebas Velitel Vesmírné flotily z Plejád Ptaah. (viz http://www.vesmirni-lide.cz/zrus_penez.htm)

[43] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 15:33:11 [X] [D]
[40] Řeknu hned tři: Charles Fourier, Robert Owen (ten to dokonce zkusil v praxi v USA v jedné komuně, pokus pochopitelně ztroskotal) a Henri de Saint-Simon.

[44] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 15:44:21 [X] [D]
[38] Roji, žít se dá taky jinak. Ale musíš si k tomu zaprvé dojít, zadruhý si na to musíš vydělat. Není důležité toto vědomí z mozku vymazávat, co to proboha meleš za demagogický blábol?! Přeci není třeba vymazávat Máně s Lojzou vědomí o tom, že Karel Gott si žije líp! Naopak je tohle vědomí může motivovat k tomu, aby se sami snažili mít se taky tak dobře. Pokud ale Karel Gott bude Máně a Lojzovi dávat peníze na to, aby se mohli přestěhovat do vily v Jevanech, tak co nastane? Myslíš že je tím motivuje k nějaké snaze? Myslíš že jim tím pomůže nastartovat úspěch?

Roji, neodsuzuju ty, co se snaží "řešit". Ale odsuzuju ty, co ho řeší takto, protože neřeší příčinu, řeší následek...

[45] (Roj - WWW) 09.08.2007, 15:54:47 [X] [D]
Artie, vidim, ze slovo "demagogie" sis oblibil :-)
Srovnavat Manu s Lojsou a UPLNE jinou tisiciletou kulturu neni demagogie, je to jednoduse nesmysl.

Pricinu resit nelze, jaxem jiz zde psal.

[46] (Roman - Mail - WWW) 09.08.2007, 16:03:49 [X] [D]
Tuto myslienku (o tom ze dat niekomu nieco zadarmo) vtipne opisal na par prikladoch zo zivota (a zopar dalsich si clovek najde vo vlastnom zivote aj sam) jeden clvoek s ktorym som sa zoznamil pre niekolkymi mesiacmi. Rozpraval o dobrom a zlom obchode. v podstate zadefinoval niekolko druhov. Strucne. Dobry obchod: vymenny, predaj tovaru ci sluzby, najlepsi obchod: s bonusom (ceresnicka na torte), nieco co potesi, zly obchod: zle dodana sluzba, nie nacas, alebo nekvalitne. Ale teraz to podstatne dostali sme sa k obchodovaniu v inej rovine. A to vdacnosti a pomoci. Das niekomu nieco zadarmo a ten to vyuzije a nic sa nezmeni, pripadne ocakava viac. To je zly obchod. Mamina kupi dcere a kazdy mesiac jej plati kredit. Lenze po case sa dcere stane ze kredit prevolala a preesemeskovala uz v polke mesiaca a ide za mamou aby jej doplatila ale ona to odmietne (nevies setrit tvoj problem) dcera sa mamu nahneva nakrici na nu aka je zla mama (ze jej kamaratky nemaju take zle mamy atd) a vobec si pritom neuvedomuje kolko penazi do nej ta jej mama dzgala . To je zly obchod. Dalsi priklad. Mate kamarata. Stratil pracu tak ho pozyvate na pivo a platite mu rundu, dve. Mesiac dva, tri (mozno mu dokonca poziciate peniaze). Kamarat sa po case citi byt dlznikom a je cely nesvoj, ponizeny. Co vsak spravi aby to zmenil? V tom lepsom pripade sa vam zacne vyhybat. V horsom sa vas snazi ponizit a znemoznit. Znizit vahu svojho dlhu. Najlepsi su ti dlznici. Su taki ktori z vas urobia toho zleho ked od nich ten dlh vymahate. Normalne vo vas vzbudia pocit viny. Ze co ich preboha obhanate, co ste na nich taki zli!! ;-) Urcite to niekto uz zazil. Odporny pocit, poznam z vlastnej skusenosti. Narusi to vztahy. A vtedy ked sme sa o tom bavili mi to doslo.. zosobnil som si to. Odvtedy sa snazim byt voci svojim rodicom mily a vdacny, pretoze im symbolicky aj prakticky vela dlzim. Dostavat pomoc a nevazit si ju. To je "zly obchod" pre obe strany.

[47] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:04:20 [X] [D]
[45] Bodejť bych si neoblíbil, když ji tak krásně předvádíš. ;)

Zvláštní, Roji, že jiné ÚPLNĚ JINÉ tisícileté kultury žijí s vědomím toho, že LZE žít jinak, a nepůsobí jim to trauma ani stres ve vývoji a nezaregistroval jsem, že by se na jejich podporu dělaly koncerty nebo že by humanitární organizace obrážely dárce s šanonem fotek hladovějících, řekněme, Číňanů... ;)

Ale z5 k věci: Pokud není povědomí o tom, že "lze žít jinak" podpořeno věděním a poznáním JAK, tak vyprchá z hlav zároveň s posledním bílým a stane se za několik generací součástí kmenových mýtů. Vzpomeň si na už zmiňované hnutí cargo, bližší info zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Cargo_kult

[48] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:08:56 [X] [D]
Ehm ehm... nerad ruším, ale pořád se zahrabáváme hloub a hloub do ekonomických teorií a obviňování z demagogií a nesmyslných příkladů o Lojzovi a Kájovi. Takové příklady jsou skutečně od tématu na hony vzdálené. A nemá smysl se takto dál bavit.

Já bych rád od Artieho slyšel, že pořád trvá na tom, že dobročinný koncert Live Aid, který přinesl konkrétní výsledek (lhostejno, zda prostředky které se někomu líbí nebo ne) a Live Earth, což byl jen humbuk který reálně a přímo nic nevyřeší považuje za stejné akce, které v titulku charakterizuje jako "Zachraňte zemi! (a když ne, tak se aspoň zhulíme)."

Já mám prostě pocit, že tento názor dokonale sedí na Live Earth, ale podle mého soudu zcela uráží koncerty Live Aid (a třeba Rock for Armenia, který si jistě nejen já pamatuju).

[49] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:23:14 [X] [D]
[48] Díky ti náčelníku za jasné slovo. Ano, stále trvám na tom, že:

1. Obě akce jsou souměřitelné co do velikosti
2. Obě akce jsou souměřitelné co do politického pozadí
3. Všechny podobné akce jsou postižené myšlenkou "pomoci světu" a "udělat ze světa lepší místo"
4. Velká část uvědomělých návštěvníků podobných akcí plus spousta účinkujících, hlásajících z pódia jednoduchá hesla, jsou přesně na úrovni oné citované NO METAN slečny.

Proto jsem je všechny takto uvedl. TOTO jsou důvody, kvůli kterým se ocitly vedle sebe v tomto článku. To že ta první opravdu upřímně chtěla něčemu konkrétně pomoci a ta poslední je jen humbuk je hezké, chvályhodné, ale není to předmětem sporu. Já akce nedělil na užitečné či neužitečné, pouze jsem zmiňoval MONSTRAKCE s POLITICKÝM POZADÍM, LEVOU MYŠLENKOU a AKTIVISTICKÉHO typu. Proto jsem je takto zmínil. Nic z toho, cos uvedl, mne nepřesvědčilo o tom, že by Live Aid nesplňovala tyto parametry. Můžeš mi vyčítat, že jsem tato kritéria vybral, ale nemá to smysl, protože já jsem je vybral. :) Stejně tak když zvolíme jako kritérium počet vydaných desek, tak budou Flojdi vedle Evy s Vaškem, i kdybys stokrát tvrdil, že toto kritérium je špatné a mělo by se hodnotit podle kvality (?) hudby.

Takže tak.

[50] (Roj - WWW) 09.08.2007, 16:29:46 [X] [D]
Ja bych se Cinou s jejimi koncentraky a anexi Tibetu moc neohanel :-)

[51] (Johnny [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:31:36 [X] [D]
V tom případě jsem již řekl vše, co jsem říci chtěl a nemám co dodat. ;-)

[52] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:33:02 [X] [D]
[50] Jistě, vím... Raději se oháníš ubohými Afričany s jejich genocidou ve Rwandě a "pozemkovou reformou" generála Mugabeho. :)

[53] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:39:48 [X] [D]
[51] V tom případě jen dodám, že nepochybuju o tom, že konkrétní Live AID měl konkrétní pozitivní výsledky. Zároveň dodám, že v řadě podobných koncertů dle mého názoru s časem pozitivní výsledky klesají a roste šaškovitost a aktivistický přístup, což obé dosáhlo zatímního vrcholu na Live Earth. Na druhou stranu je jistě příjemné zcela pragmaticky přijmout akci jako vystoupení mnoha dobrých umělců. Z tohoto úhlu pohledu nic proti. Proti srsti mi jsou zachránci světa s těmito akcemi spojení, tím víc čím víc jsou jejich proklamace obecné a jejich postupy agresivnější.

[54] (Arthur Dent [openID] - WWW) 09.08.2007, 16:44:07 [X] [D]
---KONEC---

Tímto bych ukončil diskusi na toto téma. Problém "proč jsou Live AID a Live EARTH v jednom pytli" je doufám osvětlen a diskusi na téma pomoci hladovějícím Afričanům bude lépe rozvinout u článku o hladovějících Afričanech... Stay tuned.

Přidání komentáře...

Než napíšete komentář, ujistěte se, že znáte pravidla.

Pokud nejsem delší dobu u počítače, například když spím, tak zapínám moderování komentářů. Tak se nedivte, když se váš komentář neobjeví hned... Publikuji je dodatečně.